Friss Hírek
VÍZSZEGÉNYSÉG BORSOD MEGYÉBEN
- Részletek
- Kategória: GloboTV hírek
- Készült: 2024. október 20. vasárnap, 11:23
- Megjelent: 2024. október 20. vasárnap, 13:23
- Írta: Konyecsni Erika
- Találatok: 199
A magyarországi ivóvízveszteség és vízszegénység komoly problémát jelent, különösen Borsod-Abaúj-Zemplén megyében és Miskolc környékén. A Víz Koalíció 2021-es megalakulása óta igyekszik felhívni a figyelmet erre a kérdésre. Most a Civil Kollégium Alapítvány (CKA) szervez konferenciát a témában.
Miskolcon és környékén a helyzet különösen aggasztó, hiszen a víz 67 százaléka eltűnik, ami jóval meghaladja az országos átlagot. A Borsodvíz Zrt. területén az átlagos hálózati veszteség közel 40 százalék. A veszteségek közé hivatalosan az illegális vízfogyasztást, a javítások során keletkezett veszteségeket és a mérési pontatlanságokat is sorolják. A helyzetet súlyosbítja, hogy a vízvezetékek felújítása rendkívül lassan halad.
Borsodban például vannak olyan hálózatok, amelyeket 2022-ben egyáltalán nem újítottak fel, miközben országosan a teljes rekonstrukció várható időtartama 324 év. A MIVÍZ szolgáltatási területén átlagosan másfél hiba történik kilométerenként, míg a Borsodvíznél ez az arány 1,84. Az ivóvízhálózat csövei veszélyesen elavultak, emiatt a víz ólomtartalma is magasabb, és ebben megyén belül, de akár Miskolcon belül is nagy eltérések tapasztalhatók. Például a diósgyőri-vasgyári és a belvárosi területeken a csapvíz ólomtartalmának kockázati szintje magasabb, mint másutt.
A helyzetet tovább nehezíti, hogy a kormány 2013-ban befagyasztotta a vízdíjakat, majd közművezeték adót vezetett be. Ennek következtében a szolgáltatók kétharmada már állami kézbe került. Mindez rávilágít arra, hogy sürgős intézkedésekre van szükség a vízellátó rendszerek felújítása és a veszteségek csökkentése érdekében, különösen Miskolcon és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében.
A probléma nemcsak gazdasági, hanem társadalmi jellegű is: Magyarországon sokaknak napi küzdelmet jelent a vízhez jutás, különösen a szegregátumokban élő nők és gyerekek számára. A vízhozzáférés kiszolgáltatottsága nemcsak a mindennapi életet nehezíti meg, hanem mélyíti a társadalmi egyenlőtlenségeket is.