Friss Hírek
70 ÉVE IS VOLT AUGUSZTUS 20. NÉZD MEG HOGYAN ÜNNEPELTÉK ELŐDEINK!
- Részletek
- Kategória: GloboTV hírek
- Készült: 2024. augusztus 21. szerda, 22:00
- Megjelent: 2024. augusztus 22. csütörtök, 12:00
- Írta: Konyecsni Stella
- Találatok: 373
Régen, augusztus 20. az egyik legrégibb magyar ünnepnap volt. Ezen a napon államalapító Szent István királyt ünnepeltük, aki a keresztény magyar államalapítás és a magyar állam ezeréves folytonosságának emléknapja. I. István uralkodása idején még augusztus 15-ét, Nagyboldogasszony napját avatta ünneppé, ekkorra hívta össze Fehérvárra a királyi tanácsot és tartott törvénynapot. Élete végén, 1038-ban, ezen a napon ajánlotta fel az országot Szűz Máriának, majd ő maga is ezen a napon halt meg.
Az ünnep dátumát Szent László király tette át augusztus 20-ára, mert 1083-ban VII. Gergely pápa hozzájárulásával ezen a napon emeltették oltárra I. István relikviáit a székesfehérvári bazilikában. Az ünnepet az egyetemes egyház augusztus 16-án tartja, de Magyarországon mindig augusztus 20-án ünnepeltük. Az 1848-as szabadságharc leverése után hosszú ideig nem tarthattuk meg az augusztus 20-ai nemzeti ünnepet, hiszen Szent István a független magyar állam szimbóluma volt. Az 1867-es kiegyezés után az ünnep visszanyerte régi fényét, és azóta is az államalapító király tiszteletére ünnepeljük ezt a napot.
Vármegyénk városaiban, bányatelepein ujjongva készültek augusztus 20. megünneplésére, ez derül ki az 1954 augusztusában, 70 éve az Észak-Magyarországban megjelent cikkekből. Mindenhol vidám szórakoztató sportrendezvények, kiállítások várták az érdeklődőket. Mezőcsáton tábortüzet terveztek, ahová meghívták a falu gazdáit, és a kultúrotthon táncosai virágcsokorral köszöntötték 1954-ben a terménybeadásban élen járókat.
Sátoraljaújhelyen is tábortűzzel kezdték az ünnep előestéjén a programokat. Tiszalúcon mozit avattak, az encsi és az edelényi járásban pedig az ünnepen vetítettek először a vándormozi gépével.
A forrás ide kattintva megtekinthető.