Friss Hírek
A MÚLT TISZTELETE, A HAGYOMÁNYOK SZERETETE
- Részletek
- Kategória: GloboTV hírek
- Készült: 2023. június 12. hétfő, 11:07
- Megjelent: 2023. június 12. hétfő, 11:07
- Írta: dankoviki
- Találatok: 364
A trianoni béke feltételeit a magyarok részvétele nélkül határozták meg az 1919-1920-as párizsi békekonferencián, amelyen a győztes nagyhatalmak Európa új rendjéről döntöttek. A szerződés kimondta, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlott, ennek következményeként Magyarország területét 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakosságát 18,2 millióról 7,6 millióra csökkentették.
A magyar állam elvesztette területének mintegy kétharmadát, iparának 38, nemzeti jövedelmének 67 százalékát – erre a szomorú történelmi eseményre emlékeztek a nemzeti összetartozás napján Gesztelyben júnuis 2-án a református templomban. Az eseményen megjelenteket Csőri Bertalan nyugalmazott lelkipásztor köszöntötte, majd Simon István polgármester beszédét Ady-idézettel kezdte, ami kifejezte 100 év magányát, és kiszolgáltatottságát:
"Minden Egész eltörött"
Minden láng csak részekben lobban,
Minden szerelem darabokban,
Minden Egész eltörött."
A község vezetője emlékeztetett, hogy ekkor megszakadt a kapocs családok és hagyományok között otthontalanná vált a Kárpát-medence 1000 éve. Népek és kultúrák szóródtak a szélbe, legendák és hitek porladtak szét a sziklán, egy egész ország, egy nemzet hullott a mélybe megcsonkított testtel, megalázott lélekkel. A polgármester felhívta az emlékezők figyelmét arra, hogy a magyarság története azonban nem ért véget, a történelmünk folyamatosan épül, mert erre kötelez a múlt tisztelete és a hagyományok szeretete. Simon István megerősíttette, hogy A ma élők is ragaszkodnak a magyarság 1000 évéhez, Istvánhoz, Kálmánhoz, Hunyadi Jánoshoz, Zrínyihez, Petőfihez és Bolyaihoz, és ragaszkodnak Erdélyhez, Kárpátaljához, a Felvidékhez, a Délvidékhez, Őrvidékhez, a 15 millió magyarhoz. A polgármester beszédét követően Kormos Csaba címzetes esperes hirdetett igét, majd Csőri Bertalan imádkozott a gyülekezettel és kérte Isten áldását a megjelentekre, majd Karády István zenés emlékműsora következett. A gesztelyi református templomban a megemlékezés a Csokonai Népdalkör hazafias énekeivel zárult a nemzeti összetartozás napján.