Friss Hírek
GRANDIÓZUS FEJLESZTÉS TISZAÚJVÁROSBAN: MINDEN, AMIT EDDIG TUDUNK
- Részletek
- Kategória: GloboTV hírek
- Készült: 2025. február 16. vasárnap, 22:52
- Megjelent: 2025. február 17. hétfő, 09:52
- Írta: Konyecsni Erika
- Találatok: 158
Két évvel ezelőtt döntött úgy a kormány, hogy Tiszaújvárosban két, Visontán pedig egy erőművi blokk megépítésével csökkentse Magyarország energiafüggőségét. Azóta elindultak a közbeszerzési eljárások is, amelyeket az MVM Csoport nyílt, feltételes formában hirdetett meg a kombinált ciklusú gázturbinás erőművi blokkok megépítésére Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves vármegyében.
Az elképzelések szerint az MVM Tiszai Erőmű tiszaújvárosi bázisán két, egyenként 500 megawatt teljesítményű blokk, míg az MVM Mátra Energia Zrt. Mátrai Erőmű visontai telephelyén egy 650 megawatt teljesítményű blokk épül. Az új tiszaújvárosi blokkok évente átlagosan 5200, míg a mátrai 3800 gigawattóra villamos energiát termelhetnek majd. A projektek teljes mértékben megfelelnek a környezetvédelmi előírásoknak, és a meglévő infrastruktúrák ésszerű hasznosításával valósulnak meg. Például a tiszaújvárosi építkezés egy korábban kivont, olaj-földgáz tüzelésű erőmű telephelyén történik, barnamezős beruházásban.
A kivitelezés a közbeszerzési eljárások sikeres lezárása után kezdődhet meg, és várhatóan 3-3,5 évet vesz igénybe. A Tiszai Erőmű tiszaújvárosi és a Mátrai Erőmű visontai telephelyén összesen 1600 megawattnyi korszerű energiatermelő kapacitás létesül, amely hozzájárul a növekvő áramigények kielégítéséhez.
A fejlesztések elősegítik a beruházás-ösztönzést és munkahelyteremtést célzó iparpolitikai célok elérését, valamint Magyarország energiaszuverenitásának erősítését. Az új létesítmények hatékonyabbá teszik a földgáz és hidrogén felhasználását, és növelik a megújuló energiaforrások arányát. A tervezett blokkok több ezer megawatt napelemes kapacitás rendszerbe kapcsolását is lehetővé teszik, és bizonyos arányban alkalmasak lesznek hidrogén tüzelésére is. Emellett az időjárásfüggő megújuló energia széles körű hasznosításához szükséges kiegyenlítő kapacitást is biztosítják.
A kombinált ciklusú gázturbinás erőművek előnyei közé tartozik a gyors megépíthetőség, a kiemelkedően magas hatásfok, az alacsony fajlagos szén-dioxid kibocsátás és a pillanatnyi fogyasztáshoz igazodó teljesítményszabályozás.