Friss Hírek
VONATON FELEJTETT PLÜSS ELEFÁNT ÉS EGYÉB FURCSASÁGOK: A MÁV TALÁLT TÁRGYAINAK KRÓNIKÁJA!
- Részletek
- Kategória: GloboTV hírek
- Készült: 2025. február 05. szerda, 19:04
- Megjelent: 2025. február 06. csütörtök, 05:54
- Írta: Konyecsni Erika
- Találatok: 161
Tavaly csaknem 23 ezer tárgyat felejtettek a vonatokon és buszokon az utasok, és az elhagyott tárgyak feléért senki nem jelentkezett. Megkérdeztük a MÁV-csoportot, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, különösen Miskolcon, mennyi tárgyat és milyen típusúakat hagytak el az utasok, és melyek a leggyakoribb talált tárgyak.
Cikkünkből megtudhatja, meddig őrzik a talált tárgyakat.
Ahogy a közösségi közlekedés népszerűsége növekszik, úgy gyarapodik az elhagyott tárgyak száma is. 2024-ben közel 23 ezer talált tárgy került a MÁV nyilvántartásába. Az esetek közel felében azonban hiába várták ezeket a holmikat, tulajdonosaik soha nem jelentkeztek értük. Ön tudja, hová fordulhat, vagy meddig őrzik meg a talált tárgyakat? Ha nem, cikkünkből ezt is megtudhatja.
Az utasok leggyakrabban telefont, kulcsot, táskát, kabátot, szemüveget vagy fülhallgatót felejtenek a járműveken, de ennél sokkal meglepőbb dolgok is maradnak a vonatok és buszok ülésein. A talált tárgyak között már volt roller, bakelitlemez, autóülés-magasító, sőt, egy hatalmas plüss elefánt is, amit egy gondos utas adott le az állomáson. A talált tárgyak elsősorban a jegyvizsgálók, buszvezetők, takarítók vagy maguk az utasok segítségével kerülnek be a nyilvántartásba – olvasható a MÁV-csoport közleményében.
A közösségi média gyakran segít az elveszett tárgyak megtalálásában.
A MÁV-csoport 2022 tavasza óta egy közös adatbázisban tartja nyilván az elvesztett tárgyakat, ami jelentősen leegyszerűsíti a keresést. Az utasok az éjjel-nappal elérhető MÁVDIREKT telefonszámokon érdeklődhetnek. A visszaszolgáltatás előfeltétele, hogy a tulajdonos egyértelműen be tudja azonosítani a tárgyát. Azok, akik visszakapják elhagyott tárgyaikat, gyakran megható módon fejezik ki köszönetüket. Egy utas például a január 23-i Debrecen–Tiszafüred vonalon vesztette el táskáját, amelyet egy jegyvizsgáló segítségével juttattak vissza hozzá. Mivel nem sikerült kiderítenie a segítő munkatárs nevét, a Facebookon mondott nyilvános köszönetet az ismeretlen jegyvizsgálónak, aki – mint utólag kiderült – a közösségi médiában is kereste a táska tulajdonosát.
Mi történik a talált pénzzel és iratokkal?
A bankkártyákat és személyes okmányokat a kibocsátó bankhoz, illetve a megfelelő hatósághoz juttatják el. Pénzt általában nem önállóan, hanem valamilyen tárggyal együtt adják le. Ha néhány napon belül nem jelentkezik a tulajdonos, jegyzőkönyvet készítenek róla. Amennyiben a pénzzel együtt találnak azonosításra alkalmas dokumentumot, az egyszerűsíti a visszaadást. Azokat az összegeket, amelyeket az utasok nem keresnek, vagy amelyeket nem lehet visszaadni, mert az utas elérhetősége nem beazonosítható, a hatályos Polgári Törvénykönyv alapján a Magyar Államhoz kerülnek.
Általánosságban elmondható, hogy ha a tulajdonos személye nem azonosítható, a tárgyat az adott állomáson 8 napig, azt követően a kijelölt gyűjtőhelyeken általában 90 napig őrzik. A romlandó élelmiszereket természetesen csak rövid ideig tárolják, és ha senki sem keresi, megsemmisítik azokat. Hasonlóak a szabályok a Miskolc Városi Közlekedési Zrt. (MVK) járatain talált tárgyakkal, illetve Miskolc polgármesteri hivatala is listát vezet azokról a tárgyakról, amelyeket oda visznek a megtalálók. A Miskolcon elhagyott talált tárgyakról az alábbi cikkünkben részletesebben is olvashat.
Miskolcon csak a talált tárgyak negyedéért jelentkeztek
Borsodban több mint 470 tárgyat hagytak el vonaton vagy buszon 2024-ben. Miskolcon tavaly mintegy 200 talált tárgyat adtak le, ennek negyedét – közel 50 darabot – vissza is juttatták a tulajdonosukhoz. Jellemzően elektronikai eszközöket – okosórákat, telefonokat, tableteket, fülhallgatókat –, szemüvegeket, iratokat és ruhákat felejtettek a járműveinken – nyilatkozta a MÁV Kommunikációs Igazgatósága a boon.hu-nak.