Friss Hírek
VIZSOLY: A MAGYAR REFORMÁCIÓ BÖLCSŐJE ÉS A VIZSOLYI BIBLIA TÖRTÉNETE
- Részletek
- Kategória: GloboTV hírek
- Készült: 2024. november 17. vasárnap, 16:29
- Megjelent: 2024. november 18. hétfő, 06:29
- Írta: Konyecsni Erika
- Találatok: 78
Vizsoly, egy kis község Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, a magyar reformáció egyik legfontosabb helyszíne. A település történelme egészen a honfoglalás koráig nyúlik vissza, és első írásos említése 1215-ből származik. A középkorban virágzó kisváros volt, és itt nyomtatták ki az első magyar nyelvű Bibliát, a híres Vizsolyi Bibliát.
A Vizsolyi Biblia Károlyi Gáspár munkája, aki 1563-ban lett a gönci református gyülekezet lelkipásztora.
Egy kis csapatot vezetve lefordította és megszerkesztette a Bibliát, amelyet 1588-ban kezdtek nyomtatni Vizsolyban, az ország legrégibb könyvnyomdájában. A Biblia 2412 oldalas, és körülbelül 800 példányban készült el, amelyek közül mára mindössze 52 maradt fenn./>
Magyarország egyik legősibb műemléktemploma, amely román kori apszisával és kora gótikus hajójával az ország ezeréves kereszténységéről tanúskodik. A templomot 2014-ben Kiemelt Nemzeti Értékké, 2017-ben pedig Történelmi Emlékhellyé nyilvánították, a Vizsolyi Biblia pedig hungarikum lett.
A Vizsolyi Biblia nemcsak a magyar reformáció szimbóluma, hanem a magyar nyelv és kultúra egyik legfontosabb műve is. A Biblia több mint száz kiadást ért meg, és máig a legnépszerűbb bibliafordítás a magyar nyelvterületen.